داده‌ها و یافته‌های قرآن‌ و سلامت کاربردی نشده است/ ما اقدام می‌کنیم

رئیس مرکز قرآن، حدیث و طب دانشگاه علوم پزشکی بقیه‌الله(عج) بیان کرد: داده‌ها و یافته‌های قرآن پژوهی و سلامت بسیار کم کاربردی شده‌اند ولی نگاه ما این است که این یافته‌ها را کاربردی کنیم.

مهدی مصری، رئیس مرکز قرآن، حدیث و طب دانشگاه علومپزشکی بقیه‌الله(عج)، در گفت‌وگو با خبرگزاری بین‌المللی قرآن(ایکنا) در رابطه باجایگاه مطالعات میان رشته‌ای قرآن و سلامت در ایران و جهان اظهار کرد: کم و بیش درحوزه مطالعات میان رشته‌ای قرآن و سلامت در ایران و جهان اسلام در کشورهایی مانندسوریه، عربستان و لبنان کار شده اما این تحقیقات فاقد عمق کافی بوده‌اند.

وی ادامه داد: عدم عمق این تحقیقات به دلایلی همچوننبود حمایت‌های لازم و سیستمی از این پروژه‌ها، عدم شناسایی روش‌ها و متدولوژیصحیح، اختلافات عقدیدتی در براورده شدن انتظارات از منابع بوده است.

مصری‌ تأکید کرد: غربی‌ها در این حوزه شاید بیشتراز ما مسلمانان توانسته باشند که از قرآن ایده گرفته و این ایده‌ها را در برنامه‌ریزی‌های خود مورداستفاده قرار دهند.

وی با بیان اینکه در حوزه مطالعات میان رشته‌ایقرآن و سلامت، موازی کارها زیاد است عنوان کرد: به این دلیل کارها زیاد منسجم نمی‌شوندلذا به یک بنیاد بین‌المللی و دایرةالمعارف نیازمندیم که بیاید این کارها رابه دست بگیرد. 

این پژوهشگر قرآن و سلامت با تأکید بر اینکه بایدشاخص‌ها به عنوان مبانی و اصول استخراج شوند، عنوان کرد: وقتی این اصول استخراجشوند، براساس آن ایده‌هایی شکل می‌گیرد که منجر به طرح‌ها تحقیقاتی شده و می‌تواندنیازهای جامعه را برطرف کنند.

وی افزود: در این راستا باید ۲ رویکرد داشته باشیم،نخست کف نیازهای جامعه را از قرآن و حدیث استخراج کنیم و از سوی دیگر مبانی سبکزندگی و سلامت استحصا شوند سپس بر اساس این نیازها کار پژوهشی کرده تا پیشرفت حاصلشود.

مصری بیان کرد: نمی‌توان یک نگاه حداکثری به اینقضیه داشت گاه دین چیزی می‌گوید و برداشت افراد در این امر متفاوت می‌شود لذا وحدترویه در این حوزه نیست و نمی توان یک حکم کلی در این مورد صادر کرد. 

وی با تأکید بر اینکه بشر امروز هر پژوهشی را مبتنیبر شواهد می‌بیند، عنوان کرد: پژوهش‌های قرآن و طب باید مبتنی بر شواهد باشند در غیراین صورت کسی آن‌ها را نمی‌پذیرد چرا که لازمه پذیرش یافته‌های این پژوهش‌ها این است که آنها را تجربه کردهباشد.

مصری خاطر نشان کرد: داده‌ها و یافته‌های قرآنپژوهی و سلامت بسیار کم کاربردی شده اند ولی نگاه ما این است که این یافته‌ها راکاربردی کنیم. 

تاریخ :‌ 22 آذر 1396, 10:51 بازدید : 312
تمامي حقوق اين سايت متعلق به سازمان فعاليتهاي قرآني دانشگاهیان کشور مي باشد. استفاده از مطالب اين پايگاه فقط با ذکر منبع مجاز مي باشد
انصراف