اعجاز قرآن مستلزم خارق‌العاده بودن نیست / نظم متقارن؛ شاهدی بر الهی بودن

محمدکاظم شاکر: استاد دانشگاه علامه طباطبایی با اشاره به انتشار کتاب «رویکردی نو در اعجاز قرآن کریم»، بیان کرد: قرآن در بیان خود هیچ قانونی را خرق یا نقض نکرده، بلکه با ادبیاتی فاخر بر بام فصاحت و بلاغت ایستاده است. به نظرم «تحدی» وابسته به زمینه‌های ویژه تاریخی و دارای مخاطبانی خاص است و مربوط به همه زمان‌ها و زبان‌ها نیست. از این رو قرآن یک اثر «فوق‌العاده» است نه «خارق‌العاده».

محمدکاظم شاکر، استاد دانشگاه علامه طباطبایی و نویسنده کتاب «رویکردی نو در اعجاز قرآن کریم»، در گفت‌وگو با ایکنا، گفت: از آنجا که مطابق تعریف متکلمان و دانشمندان علوم قرآنی، معجزه امری خارق‌العاده دانسته شده است، با رویکرد سنتی، قرآن در شمار اموری چون زنده‌ شدن مردگان از سوی حضرت عیسی و شکافته شدن دریا از سوی حضرت موسی قرار می‌گیرد، اما مطابق قرآن، برای اثبات نبوت پیامبران، آنها باید با خود «آیات بیّنات» یعنی نشانه‌هایی روشن بیاورند. بدیهی است که نشانه‌های روشن مستلزم خارق‌العاده بودن نیست، بلکه اعم از آن است.

شاکر تصریح کرد: هر کس شناخت مختصری از پیامبر اسلام(ص) و قرآن کریم داشته باشد، به روشنی درمی‌یابد که قرآن فعل الهی است و نه سخن خود پیامبر(ص). با رویکرد جدیدی که در این کتاب مورد توجه قرار گرفته است، الهی بودن قرآن مستلزم خارق‌العاده بودنش نیست. به بیان دیگر، قرآن یک اثر «فوق‌العاده» است نه «خارق‌العاده».

استاد گروه علوم قرآن و حدیث دانشگاه علامه طباطبایی قرآن بیان کرد: قرآن در بیان خود هیچ قانونی را خرق یا نقض نکرده، بلکه با ادبیاتی فاخر بر بام فصاحت و بلاغت ایستاده و جمله‌ها و عباراتش معیاری برای قواعد عربی در علوم ادبی گشته است. در این اثر، علاوه بر مروری مختصر بر تاریخ اعجاز قرآن، دو موضوع تحدّی و نظم قرآن مورد توجه ویژه قرار گرفته است؛ از نظر نویسنده این کتاب، «تحدی» وابسته به زمینه‌های ویژه تاریخی و دارای مخاطبانی خاص است. بنابراین، تحدی نه مربوط به همه زمان‌ها و نه مربوط به همه زبان‌هاست، بلکه از نظر نویسنده چنین تحدی مطلقی معنادار نیست.

شاکر با بیان اینکه با وجود این،‌ نظم خاص بین واژه‌ها و عبارت‌های قرآن همیشه شاهدی بر الهی بودن آن بوده است، اظهار کرد: «نظم معکوس یا متقارن»، که اخیراً مورد توجه محققان اسلامی و غربی قرار گرفته، از نمونه‌های اعجاب‌برانگیز در قرآن کریم است و در این کتاب ساختار دو سوره یوسف و مائده براساس این نوع نظم تحلیل شده است.

یادآور می‌شود، کتاب «رویکردی نو به اعجاز قرآن کریم» به قلم محمد کاظم شاکر به همت انتشارات دانشگاه علامه طباطبایی در ۲۶۶ صفحه و بهای ۳۰,۰۰۰ تومان در قطع وزیری منتشر شده است.
تاریخ :‌ 13 مهر 1399, 09:21 بازدید : 45
تمامي حقوق اين سايت متعلق به سازمان فعاليتهاي قرآني دانشگاهیان کشور مي باشد. استفاده از مطالب اين پايگاه فقط با ذکر منبع مجاز مي باشد
انصراف