منکرات قرآنی

نویسنده/نویسندگان: غلامحسین حیدری تفرشی،سید یوسف صالحی
مترجم: _
ناشر:حکمت و عرفان
زبان: فارسی
دوره چاپ: _


کتاب «منکرات قرآنی»‌ تألیف و تدوین غلامحسین حیدری تفرشی، سیدیوسف صالحی، رضا ساروقیان و سهیل دادفر با موضوع امر به معروف و نهی از منکر از سوی انتشارات حکمت و عرفان به چاپ رسید.

این کتاب در سه بخش شامل منکرات فردی قرآن، منکرات خانوادگی و منکرات اجتماعی تألیف شده است.

در مقدمه این کتاب به بیان مراحل انحراف جامعه پرداخته شده و آغاز آن از زنان و جوانان دانسته شده است، در این باره می‌خوانیم: «سخنی از پیامبر گرامی اسلام(ص) در کتاب‌های روایی نقل شده است که می‌توان مراحل انحراف یک جامعه را از آن حدس زد. همچنین منشأ و ابتدای انحراف را می‌توان فهمید. بر اساس این برداشت، فساد و منکر از زنان و جوانان جامعه آغاز می‌شود. البته این سخن بدان معنا نیست که اینها خود عامل فسادند. زن از دیدگاه اسلام، مایه رحمت و آرامش جامعه است و جوان هم سرمایه‌ای بزرگ برای جامعه به شمار می‌رود. منظور این است که با توجه به نقش و اهمیت این دو قشر، آسیب‌پذیری آنان بیشتر است. در این میان وظیفه ما پاسداری از این دو قشر تأثیرگذار در فرآیند اجتماع است.

در مرحله اول باید زمینه‌های فساد و انحراف را شناخت و خشکانید. باید زمینه‌های باروری و شکوفایی این دو قشر را شناخت و فراهم آورد تا این دو قشر سالم بمانند و جامعه از رهگذر سلامت آن‌ها به پاکی و ترقی برسد. حال اگر جامعه در مرحله اول کوتاهی کرد، باید به محض مشاهده انحراف و فساد در این دو قشر مهم جامعه، از خود حساسیت نشان بدهد و به فکر چاره بیافتد. اگر افراد جامعه در این مرحله هم کوتاهی کنند، انحراف‌های جامعه بیشتر می‌شود و اگر روند بی‌توجهی ادامه یابد، دریافت و فهم عمومی جامعه از حقایق زندگی دگرگون خواهد شد تا جایی که جامعه در مسیر منکر و زشتی‌ها می‌افتد و این امر، کاری طبیعی جلوه خواهد کرد. هر گاه جامعه‌ای به این مرحله از انحراف برسد، نجات دادن آن از این گرداب بسیار دشوار خواهد بود.

پیامبر اکرم(ص) روزی به اصحاب و یاران و مسلمانان فرمود: چه حالی خواهید داشت زمانی که زن‌های شما فاسد و جوانان شما فاسق گردند و شما آنان را به معروف فرمان نمی‌دهید و از زشتی‌ها بر حذر نمی‌دارید. گفتند: ای رسول خدا! آیا چنین چیزی امکان دارد؟ پیامبر اکرم(ص) فرمود: بله و بدتر از آن، این است. شما چگونه خواهید بود زمانی که خود فرمان به زشتی‌ها بدهید و از خوبی‌ها بازدارید. به پیامبر عرضه داشتند: (مگر) چنین خواهد شد؟ حضرت فرمود: بله و بدتر از آن. چه بر شما خواهد گذشت زمانی که خوبی‌ها را زشت بدانید و زشتی‌ها را خوب بپندارید».

تاریخ :‌ 19 فروردین 1397, 06:10 بازدید : 933
تمامي حقوق اين سايت متعلق به سازمان فعاليتهاي قرآني دانشگاهیان کشور مي باشد. استفاده از مطالب اين پايگاه فقط با ذکر منبع مجاز مي باشد
انصراف