تعلیم و تربیت اسلامی

نویسنده/ نویسندگان: علی شریعتمداری
مترجم: _
ناشر: امیر کبیر
زبان: فارسی
سال انتشار: 1392

نظام تربیتی اسلام 

ویژگیهای نظام تربیتی اسلام

1- جنبه الهی  2- جنبه هدایتی 3- جنبه پویایی 4- جنبه عقلانی 5 - جنبه انقلابی

هدف هاي تربيتي در اسلام

در قرآن و نهج البلاغه و همچنين در ديگر منابع معتبر اسلامي كه احاديث و اخبار را از قول پيامبر و پيشوايان معصوم نقل مي كنند هدف هاي تربيتي به صورت هاي گوناگون بيان شده است . در اين كتاب تعدادي از اين هدفها را انتخاب كرده و جنبه هاي تربيتي هريك را مورد بحث قرار مي دهيم.

در ذيل به هدفهاي تربيتي  مورد نظر اين كتاب به صورت تيتر وار اشاره كرده و سپس هريك را به اختصار توضيح مي دهيم.

 1)  پرستش خدا  2) تقوا  3) تعليم حكمت 4)پرورش روح عدالتخواهي  5) تكامل انسان  6) برادري و همكاري  7 ) دوستي با ملل ديگر 8) پرورش نيروي تفكر  9)پرورش روح اجتماعي  10 )پرورش شخصيت اخلاقي

1) پرستش خدا هدف اساسي تربيتي

هدف اساسي تربيتي مكتب اسلام پرستش خداي يگانه است. عبادت و پرستش خدا يعني خود را تسليم حق نمودن و از او اطاعت كردن ،آنكه خدا را مي پرستد يعني با تمام وجود از او تبعيت مي كند و در مسير خدا شناسي حركن مي كند.

خداوند در قرآن كريم  اشاره هايي را در اين ضمينه دارد از جمله :

 سوره ذاريات آيه 56 مي فرمايد:و ما خلقت الجن والانس الا ليعبدون.

آنكه در برابر خداوند حكيم،عادل و مهربان تسليم مي شود و بندگي او را مي پذيرد عاليترين انگيزه هاي انساني را بر وجود خود حاكم ساخته است.شناخت خداو پرستش او ، وايمان به خدا هدف اصلي و اساسي نظام اعتقادي اسلام است.آنكه به خدا مي پيوندد از پليدي ها ، بيدادگري ها، هوا و هوس يا تمايلات بي ارزش ، و از خودخواهيها، خود را مي رهاند .

تاریخ :‌ 5 اردیبهشت 1397, 05:20 بازدید : 1 297
تمامي حقوق اين سايت متعلق به سازمان فعاليتهاي قرآني دانشگاهیان کشور مي باشد. استفاده از مطالب اين پايگاه فقط با ذکر منبع مجاز مي باشد
انصراف