پایان‌نامه «ازدواج اجباری دختران در فقه مذاهب اسلامی و حقوق افغانستان» دفاع می‌شود

پایان‌نامه کارشناسی ارشد با عنوان «ازدواج اجباری دختران در فقه مذاهب اسلامی و حقوق افغانستان» ۱۷ تیرماه در دانشگاه مذاهب اسلامی دفاع می‌شود.
جلسه دفاعیه پایان‌نامه کارشناسی ارشد با عنوان «ازدواج اجباری دختران در فقه مذاهب اسلامی وحقوق افغانستان» ۱۷ تیرماه از ساعت ۸ تا ۹.۳۰ صبح در دانشگاه مذاهب اسلامی برگزار می‌شود.

گفتنی است، این پایان‌نامه توسط بصیره اسدی، دانشجوی مقطع کارشناسی ارشد رشته فقه مقارن وحقوق خصوصی اسلامی نوشته شده و دکتر ویسی استاد راهنمای این پایان‌نامه است. این رساله از سوی دانشپور به نقد و بررسی گذاشته می‌‌شود.

نگارنده در این پایان‌نامه با بیان اینکه ازدواج اجباری عبارت از مجبورکردن یا تحت فشار و اکراه قرار دادن دختری برای ازدواج است که بدون رضایت واقعی یک یا دو طرف واقع می­‌شود، آورده است: به عبارت دیگر، زن یا مرد جوانی در اثر فشار روحی یا جسمانی مجبور به ازدواج ناخواسته شود، غالب بزه دیدگان ازدواج اجباری زنان و دختران بوده که از بستگان بزه دیدگان هستند. ویژگی‌های اصلی ازدواج اجباری، تحمیل وضعیت زناشویی بر یک طرف یا طرفین برخلاف رضایت قلبی آنان است و این رابطه در شرایطی شکل می­گیرد که رضایت بر اثر تهدید و اجبار معیوب شده باشد.

وی این پژوهش در پی پاسخ دادن به چرایی ازدواج اجباری دختران و پیامد‌های آن در جامعه افغانستان است که ابتدا مفهوم ازدواج اجباری در قانون مدنی و قانون احوال شخصیه اهل تشیع افغانستان همراه با مبانی فقهی آن در فقه مذاهب اسلامی مورد بحث قرارگرفته و ثابت شده است که از نظر قوانین مذکور اجازه پدر و رضایت دختر شرط صحت نکاح است و سپس به جرم‌انگاری ازدواج اجباری از نظر قانون منع خشونت علیه زن و قانون جزای افغانستان پرداخته شده است.
تاریخ :‌ 17 تیر 1397, 11:04 بازدید : 157
تمامي حقوق اين سايت متعلق به سازمان فعاليتهاي قرآني دانشگاهیان کشور مي باشد. استفاده از مطالب اين پايگاه فقط با ذکر منبع مجاز مي باشد
انصراف